Zmarł Henryk Kucharski, redaktor naczelny Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska

Utworzono 20.12.2023 r.

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Henryka Kucharskiego -wieloletniego redaktora naczelnego Magazynu Lotniczego "Skrzydlata Polska". O jego Puchar rozgrywane były pierwsze edycje Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. Krośnieńskie środowisko balonowe składa najszczersze kondolencje rodzinie śp. Henryka.

Sylwetkę tego wielkiego człowieka, który połączył w swoim życiu trzy pasje: lotnictwo, sport i Skrzydlatą Polskę przybliża Aeroklub Polski.

Henryk Kucharski - rocznik 1936 - swoją karierę lotniczą zaczął latem 1953 roku, jako uczeń wrocławskiego Technikum Włókien Sztucznych, kiedy ukończył szkolenie szybowcowe w Ligocie Dolnej skierowany tam przez Aeroklub Wrocławski. Latał dwumiejscowym Żurawiem i jednomiejscową Salamandrą. Później kontynuował szkolenie w Aeroklubie Wrocławskim, a po rozpoczęciu studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim latał w Aeroklubie Robotniczym w Świdniku. Po przenosinach do Warszawy, gdzie studiował na Uniwersytecie Warszawskim, przeniósł się do Aeroklubu Warszawskiego.

Poza szybowcami Żuraw i Salamandra latał również Bocianem, Blanikiem, Puchaczem, Komarem, Muchą, Jaskółką, Sępem, Jastrzębiem, Piratem, Foką, Cobrą, Jantarem i motoszybowcem Ogar, pilotował także samoloty, m.in. Jak-18, Wilga, Gawron, Zliny i An-2. Uzyskał uprawnienia pilota szybowcowego I kl., pilota samolotowego sportowego I kl. i zawodowego II kl. Zdobył Złotą odznakę szybowcową z dwoma diamentami. Wykonywał również loty usługowe - w tym do Egiptu i Hiszpanii dla Zakładu Usług Agrolotniczych. Łącznie wylatał dwa tysiące godzin.

Startował w wielu zawodach różnych szczebli. Dwukrotnie stawał na podium Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych (najtrudniejszych dla uczestników ze względu na specyfikę latania w zimie) - w 1975 był drugi, a w 1979 trzeci. Wielokrotnie brał udział w Rajdzie Dziennikarzy i Pilotów (jako pilot i dziennikarz jednocześnie). W 1980 został Samolotowym Mistrzem Warszawy. W swojej działalności sportowej nie ograniczał się do lotnictwa, był też np. obiecującym zawodnikiem rugby i członkiem kadry narodowej w tej dyscyplinie.

Pracę w Skrzydlatej Polsce rozpoczął w 1962 roku jako magister filologii polskiej. Z redakcją współpracował jednak już wcześniej. Jak sam wspominał, wygrał w latach 1950-tych konkurs dla czytelników, związany z plebiscytem na Złotą 10. Sportowców Lotniczych, zdobywając radioodbiornik Szarotka.

Będąc już etatowym pracownikiem Skrzydlatej Polski czterokrotnie zdobywał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Pióro Ikara. Przez blisko 40 lat redagował i publikował w Skrzydlatej Polsce listę 10 najlepszych sportowców lotniczych - Złotą 10 Sportowców Lotniczych. Przez 14 lat był Redaktorem Naczelnym Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska. W 2004 przeszedł na emeryturę, ale nie rozstał się z redakcją, pełniąc funkcję Redaktora Seniora, służąc radą i pomocą kolejnym redaktorom naczelnym.

Połączył w swoim życiu trzy pasje: lotnictwo, sport i Skrzydlatą Polskę. Działał w różnych dziedzinach lotnictwa. Był członkiem władz statutowych Aeroklubu Warszawskiego, a potem Aeroklubu Polskiego. Przez dwie kadencje był sekretarzem Krajowej Rady Lotnictwa (był członkiem założycielem KRL). Był Członkiem Honorowym Aeroklubu Polskiego i przewodniczącym kapituły Błękitnych Skrzydeł - najwyższego w kraju honorowego wyróżnienia lotniczego.

Wspomnienie autorstwa Tomasza Hypkiego z Agencji Lotniczej Altair, www.aeroklub-polski.pl