Solińskie "Żywioły i Pasje" - 16-19 czerwca 2022 r.

Utworzono 09.07.2022 r.

Dwa przeciwstawne żywioły - woda i powietrze rokrocznie ściągają do Polańczyka na Wyspę Energetyka nad jeziorem Solińskim pasjonatów żeglarstwa i lotnictwa. Tak było i tym razem za sprawą "Solińskich Żywiołów i Pasji", które odbyły się po raz XXVI w dniach 16-19 czerwca. W wydarzeniu udział wzięli najznamienitsi goście - pasjonaci lotnictwa i żeglarstwa, osoby wspierające społeczną działalność Fundacji, sponsorzy imprez organizowanych przez Fundację oraz jej przyjaciele i sympatycy. Plan czterodniowej imprezy obfitował w wiele interesujących wydarzeń i atrakcji.

Pierwszego dnia, tj. 16 czerwca, gdy wszyscy uczestnicy szczęśliwie dotarli na miejsce i zakwaterowali się w domkach, w godzinach wieczornych odbyło się oficjalne otwarcie XXVI Solińskich Żywiołów i Pasji - edycja 2022. Po oficjalnym otwarciu odbyła się dyskoteka z DJ-em przy ognisku, którą poprzedziła zabawa dla najmłodszych uczestników naszej imprezy a było ich w tym roku sporo - aż 21 dzieci. Goście tańczyli, rozmawiali i bawili się do późnych godzin nocnych, a pozytywnej, energii, która wypływała zarówno z serc gości jak i organizatorów wystarczyłoby, aby rozświetlić nie jedną wyspę.

Dzień drugi, tj. 17 czerwca na gości czekała już kolejna atrakcja - zwiedzanie wnętrza Zapory Solińskiej. Przewodnik zapoznał nas z wieloma ciekawymi historiami związanymi z budową zapory, jej historią oraz znaczeniem dla naszego regionu. Grozę wzbudzał widok przesiąkającej wody przez ściany zapory. Zaraz po powrocie z Zapory Solińskiej na naszych milusińskich czekało wiele atrakcji.- wyspa zapełniła się wieloma darmowymi atrakcjami dla wszystkich dzieci przebywających na wyspie. Nasi mali goście bawili się i szaleli na dwóch ogromnych dmuchańcach, brały udział w grach sportowo - zręcznościowych. Były baloniki, bańki mydlane, upominki oraz dużo śmiechu i dziecięcej radości... Furorę robiła wata cukrowa, którą zajadali się zarówno dzieci jak i dorośli. Udało się także przeprowadzić nieformalny konkurs piosenki wakacyjnej. "To był naprawdę fajnie zorganizowany czas zabaw dla dzieci, które zapewniły im mnóstwo frajdy i miłych wrażeń" - komplementowali rodzice naszych małych gości. Po kolorowym dziecięcym zawrocie głowy przyszedł czas na wyciszenie i spokojny rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, który stał się już tradycją Żywiołów. Podczas rejsu świętowaliśmy okrągłe urodziny naszej przyjaciółki z Radia Zet Beaty Grzegorskiej, częstując się tortem i lampką szampana. Odśpiewaliśmy "sto lat" solenizantce oraz Ani i Maćkowi Stankiewicz, którzy obchodzili 18- tą rocznicę ślubu. Był to również czas rozmów oraz wspomnień na temat poprzednich edycji naszej imprezy, którą zapoczątkowała Bogusia Nykiel-Ostrowska. Dzień zakończyliśmy spotkaniem w zaprzyjaźnionej Tawernie u Michała przy występie artystycznym zespołu Piece of Cake.

Kolejny słoneczny dzień tj. 18 czerwca (sobota) rozpoczął się wcześnie głośnym śpiewem i kolorowym pochodem zorganizowanej grupy, które z plakatem "LATO, LATO, LATO WSZĘDZIE..." postanowiły oznajmić wszystkim gościom, że kalendarzowe, upalne lato jest już naprawdę bardzo blisko. Po powitaniu lata udaliśmy się na miejsce zbiórki, gdzie czekały już drzewka, które należało posadzić w różnych, wskazanych przez kierownika Bogusława Pleskacza częściach wyspy. Uczestnicy w pocie czoła kopali dołki, zakopywali dorodne drzewka, i obficie podlewali. Temperatura dawała się we znaki - temperatura dochodziła do 30 stopni celsjusza - jednak zapał do pracy był większy, a jeszcze większą motywację dawał fakt, że drzewka i krzewy sadzone rok wcześniej wspaniale się przyjęły i zaczęły już dawać mały ale jakże cenny cień. Następnie o godzinie 11:00 na kei rozpoczęły się regaty o Puchar JM Rektora Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku., które tradycyjnie organizował Stanisław Tor. Regaty nie należały do łatwych - raz wiało mocno a raz wiatr całkowicie ustawał co sprawiło, że regaty wymagały sporych umiejętności. W zawodach wzięło udział rekordowo 17 żaglówek, w których rozlokowano gości naszych Żywiołów. Dzięki doświadczeniu załóg wszystkim ekipom udało się ukończyć wyścig. Pełni wrażeń żeglarze i członkowie załóg rozpoczęli spotkania integracyjne w domkach. W godzinach popołudniowych dotarł do nas Jerzy Grzesiński - jeden z pilotów balonu Firmy Splast, Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej oraz Miasta Krosna, który rozstawił balonu na polanie tak aby mógł on bezpiecznie wznieść się na uwięzi. Do kosza wchodziły dzieci jak i ich rodzice - mogli podziwiać cudne widoki Jeziora Solińskiego i bieszczadzkie krajobrazy. Następnie późnym wieczorem rozpoczęła się uroczystość ogłoszenia wyników regat w 3 kategoriach, w której brał udział rektor Uczelni Państwowej im. Jana Godka w Sanoku dr inż. Mateusz Kaczmarski wręczając dyplomy i symboliczne upominki zwycięzcom. Nastąpiło oficjalne zakończenie XXVI edycji Solińskich Żywiołów i Pasji 2022. Zwieńczeniem był występ zespołu Duet Aloe z klimatycznymi utworami muzyki pop, soul, smooth jazzu w gitarowych aranżacjach.

Ostatni dzień tj. 19 czerwca, był dniem podziękowań, pożegnań i wzruszeń. Zacieśniły się już istniejące przyjaźnie ale też powstały nowe... Naładowani pozytywną energią nabraliśmy sił i werwy do dalszego działania.

Podczas całego pobytu goście mieli możliwość skorzystania z napojów oraz potraw w Tawernie u Michała.

Dziękujemy za pomoc w organizacji sponsorom, Kierownikowi Wyspy Energetyka oraz wszystkim sympatykom Fundacji.

Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć: