Aktualności

XXII Górskie Zawody Balonowe w Krośnie - podsumowanie


Utworzono 17.10.2022 r.


Tegoroczne Górskie Zawody Balonowe stały pod znakiem zapytania, ponieważ w dotychczasowym, tradycyjnym terminie nie było na nie miejsca. W sercach organizatorów panowały od 24 lutego troska i niepokój o naszych braci Ukraińców. Od lat Ukraińcy są trzonem sztabu organizacyjnego, są ważną częścią Górskich Zawodów Balonowych. Po brutalnej napaści Rosji na naszych wschodnich sąsiadów zawody zostały przełożone na termin październikowy. Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej - główny organizator XXII Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie zaangażowała się w niesienie pomocy materialnej cywilom oraz żołnierzom walczącym na froncie przekazując im m.in. artykuły pierwszej pomocy (m.in. opaski uciskowe, koce, opatrunki) oraz żywność. Zawody to czas radości, zacieśnienia więzi między mieszkańcami, a pilotami, czas sportowej rywalizacji i przepięknych przelotów nad Krosnem i okolicami - podkreślali członkowie zarządu Fundacji.

Zawodnicy pojawili się w biurze zawodów w hali sportowej - we środę (5 października). Załatwiali formalności, witali się z krośnianami ? większość czuje się tutaj jak w domu. Ieva Škele przyjechała do Krosna pierwszy raz - "Piękne okolice, mocne wiatry, czuć gościnność miasta, jestem pierwszy raz - mam nadzieję, że nie ostatni". Do Krosna ostatecznie dotarło siedemnaście załóg.

Pogoda w ostatnich tygodniach nie wyglądała optymistycznie, ale 5 października, jak za dotknięciem zaczarowanej różdżki pojawiło się słońce.

Po generalnym briefingu załogi przejechały na Rynek, gdzie zostały owacyjnie powitane przez mieszkańców. Uroczystą inaugurację poprowadził Zygmunt Jerzyk - prezes Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej - "Gdy baloniarze są w Krośnie towarzyszy nam zawsze bardzo ciepła atmosfera. Zwykle spotykaliśmy się w długi majowy weekend, nie inaczej miało być i w tym roku, nie mniej jednak wszyscy się tutaj zgodzimy, że na wiosnę w tym roku nie było nastroju do zabawy, a taką zawsze była i miejmy nadzieję, że będzie wielka krośnieńska impreza balonowa, z tych względów przenieśliśmy nasze zawody na wczesną jesień." Powitał on współorganizatorów - Grażynę Więcek, Wiktora Więcek, Grzegorza Matejczuk (Fundacja), Piotra Przytocki (Prezydent Miasta Krosna), Bronisława Baran (Z-ca Prezydenta Miasta Krosna) i Grzegorza Półchłopek (Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Miasta Krosna), Jacka Zych oraz Mateusza Sieńko (Aeroklub Podkarpacki), a także Panią Katarzynę Bęben - prezes Lotnisko Krosno sp. z o.o. Przedstawił pilotów, którzy wychodzili kolejno na scenę witani gromkimi brawami. Należy wspomnieć, że wielu z nich przyjeżdża na zawody do naszego miasta od wielu lat. Prezydent Miasta Krosna poproszony o oficjalne otwarcie XXII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie powiedział - "(...) życzę aby zawody ułożyły się szczęśliwie, aby wszystko poszło zgodnie z planem i bezpiecznie, bo to jest najważniejsze (...) Górskie Zawody Balonowe uważam za otwarte i życzę wszystkiego najlepszego".

Następnego dnia (czwartek, 6 października) rozpoczęła się sportowa rywalizacja. O poranku panował "skryty" wiatr, który wyczuwało w wyższych partiach większość pilotów. Informacje te potwierdzał meteorolog. Fani i cały sztab z trwogą obserwowali aurę. Załogi podjęły walkę ? spora część z nich udała się w okolice Bóbrki. Po dokonaniu na miejscu ostatecznych pomiarów warunków pogodowych zrezygnowano ze startu ? wiatr był zbyt silny.

Popołudniu warunki atmosferyczne były bardziej łagodne - zawodnicy odbyli loty rozgrywając 3 konkurencje - PDG, HWZ oraz FON, przelatując majestatycznie nad miastem. Po pierwszym dniu rywalizacji prowadził Denis Dawidziuk (Aerostat Club) z wynikiem 2957 pkt. - jak się później okazało triumfator całych zawodów. Późnym popołudniem zgromadzeni widzowie na terenach zielonych przy Hali MOSiR mieli przyjemność wysłuchać koncertu światowej sławy śpiewaka operowego, uczestnika wielu scen świata, aktora i reżysera Zbigniewa Maciasa. Artysta wykonał m.in. takie przeboje jak "My way", "Ach, te baby" czy "Strangers in the night".

Po koncercie odbył się nocny pokaz balonów. Mieszkańcy mogli podziwiać z bardzo bliskiej odległości, a rodzice z dziećmi mogli wsiąść do balonu i wzbić się kilka metrów nad ziemię, na uwięzi. Brać balonowa pamiętała o Andrzeju Białkowskim (szef zespołów pomiarowych), który w tym dniu obchodził urodziny.

Początek drugiego dnia rywalizacji to gęsta, nisko utrzymująca się mgła. Prognozy meteorologiczne mówiły o jej utrzymaniu się, aż do okolic godziny 11:00. Bezpieczeństwo pilotów i ich załóg jest jednym z kluczowych kryteriów decydujących o starcie, w związku z tym Dyrektor Sportowy Deividas Pinkevicius podjął decyzję o anulowaniu konkurencji - "Sorry, I must cancel morning tasks" - stwierdził z żalem Litwin.

Popołudnie zrekompensowało nieudany poranek. Było wymagające i trudne. Organizatorzy przygotowali ciekawe konkurencje, a załogi dały z siebie wszystko. Clou dnia rozegrało się popołudniu - czuć było głód i dużą chęć latania. Pilotom zaserwowano 4 konkurencje - "Fly in", "Gordon Bennett Memorial", "Fly on" oraz "Hesitation waltz". Załogi rozproszyły się w okolicach Miejsca Piastowego, Wrocanki i Głowienki, następnie przeleciały nad miastem, gdzie "krzyże" rozstawione były m.in. na rynku oraz w okolicy ul. Grodzkiej. Mieszkańcy regionu podziwiali majestatycznie sunące statki powietrzne.

W tym dniu rozegrano memoriał im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej - pomysłodawczyni i organizatorki zawodów w Krośnie, który wygrał Jacek Legendziewicz (Aeroklub Nowy Targ). Natomiast w memoriale im. generała Jerzego Piłata (dowódcy 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu, który zginął tragicznie w katastrofie lotniczej samolotu CASA C-295M) zwyciężył Kacper Borkowski (Aeroklub Nowy Targ).

"Przyjeżdżam tu od 20 lat - jest pięknie, super zabawa, wielu wspaniałych ludzi, wymagające warunki atmosferyczne w Krośnie" - komentuje przed porannym briefingiem Adam Jaskólski (Aeroklub Koniński). "Juniorzy mogą tu trenować, zdobywać doświadczenie, a atmosfera świetna" - dodaje Piotr Grajek (Klub Sportów Balonowych we Wrocławiu).

Po drugim dniu rywalizacji Denis Dawidziuk spadł na drugą lokatę - nieznacznie wyprzedził go Kacper Borkowski z Aeroklubu Nowy Targ. Następny dzień (sobota, 8 października) to moc atrakcji nie tylko w powietrzu, ale po kolei. Niestety znów przeszkodził wiatr. "Zapowiadało się, że polecą, nie rozumiem tego" - komentował Pan Maciej z partnerką, których spotkaliśmy na ulicy Grodzkiej. O opinię poprosiliśmy Witolda Walawskiego (byłego pilota, obecnie inspektora ds. bezpieczeństwa) - "Na ziemiach krośnieńskich, trzeba się liczyć z tym, że wiatr zarówno przy starcie jak i lądowaniu będzie "ciągnął", pilot musi uwzględnić wiele czynników. Wiatr rozpędza się szczególnie w okolicach Dukli, w lewo na Rogi, za Miejscem Piastowym - lubi silnie wiać.". Doświadczony technik zwrócił także uwagę na charakterystyczne dla tego regionu kraju "rozdrobnienie" gospodarstw i upraw polowych jako element wpływający na bezpieczeństwo całego lotu balonem. Pomimo wzniesienia się w powietrze kilku balonów (okolice Głowienki i Wrocanki i Miejsca Piastowego) konkurencje punktowane zostały odwołane.

W sobotnie popołudnie jury zawodów, organizatorzy, jak postawione w stan gotowości załogi balonowe cierpliwie wyczekiwały polepszenia się warunków pogodowych (ustaniu porywów wiatru). Udało się, wiatr ustał, a sędzia zawodów podjął decyzję o starcie wspólnym załóg z terenu zielonego przy hali MOSiR Krosno. Pod halą zgromadziła się liczna publiczność, kibice, fani baloniarstwa, dzieci, jak i dorośli, którzy podziwiali przygotowania załóg do startu i piękne odrywające się od ziemi wielkie statki powietrzne.

Nadszedł czas na ogłoszenie wyników zawodów, ich podsumowania i wręczenia nagród, dyplomów oraz podziękowań. Poproszono na scenę pilotów z "pierwszej dziesiątki", którym nagrody i pamiątkowe upominki, w blasku fleszy, wręczali przedstawiciele współorganizatorów. Wręczono podziękowania sponsorom, którzy wsparli GZB. Rozdanie nagród poprowadzili Zofia Czernicka i Zygmunt Jerzyk. Po oficjalnym podsumowaniu zawodów, falą rocka, w publiczność "uderzył" krośnieński zespół "Eter". Chłopaki porwali i rozgrzali zgromadzoną widownię.

Denis Dawidziuk został zwycięzcą XXII GZB w Krośnie. Zgromadził 7476 punktów w 9 konkurencjach. Warunki atmosferyczne w tym roku były bardzo trudne i wymagające od pilotów nie lada umiejętności.

Nowa fala rzeczywiście idzie - drugie miejsce zajął Arkadiusz Sionkowski - młody, bardzo utalentowany pilot, reprezentant Mościckiego Klubu Balonowego - zdobył 6649 punktów. Trzecią lokatę zajął Kacper Borkowski z Zakopanego (Aeroklub Nowy Targ) - 6493 pkt. - dla obydwu zawodników był to udany sezon, a progres w ich rozwoju jest bardzo widoczny. Cieszymy się, że startujecie u nas i szlifujecie lotnicze umiejętności w naszym wymagającym terenie.

Do nowej fali pilotów należy także zdecydowanie Kacper Pudło. Był najlepszym zawodnikiem z Krosna - zajął wysokie, czwarte miejsce (5929 punktów). Latający w barwach Cellfast Balloon Team to Mistrz Polski Juniorów 2022 - ?Dobry wynik, jest tendencja wzrostowa, w tym sezonie dobrze nam idzie, z Mistrzostwa Polski Juniorów 2022 przywieźliśmy złoto do Krosna. Dziękuję mojej ekipie - bez niej byłbym bezradny, to zawsze przypominam i będę przypominał. Trzeba im oddać wielkie słowa uznania." - powiedział zdobywca 4 miejsca.

Za nim ubiegłoroczny zwycięzca Tomasz Filus - 5042 pkt. W tym roku wygrał m.in. XV Mazurskie Zawody Balonowe, w zawodach Olsztyn-Janów-Złoty Potok był drugi, a w zawodach Rypin Cup 2022 - trzeci. Uczestnik Balonowych Mistrzostw Świata FAI 2022 gdzie zajął 20 miejsce.

Witold Filus - pilot balonu Splast, Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy-Nykiel Ostrowskiej i Miasta Krosna uplasował się na 11 pozycji. Wieloletni przyjaciel fundacji i uczestnik wielu zawodów balonowych.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom tegorocznych zawodów balonowych: Panu Tadeuszowi Sanockiemu - prezesowi firmy Splast sp. z o.o., Panu Bogdanowi Adamskiemu - dyrektorowi Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie, Panu Markowi Stefańskiemu - prezesowi zarządu firmy DiM S.A., Panu Krystianowi Piechowi z firmy Herz Medical Instruments, zarządowi firmy Dębica Goodyear, Panu Bernardowi Schabowskiemu z firmy Pielach Autoryzowany Serwis Opon, prezesowi firmy Krosno Glass S.A., Panu Stanisławowi Tasz - dyrektorowi sanatorium "Górnik" w Iwoniczu-Zdroju, Panu Markowi Ryglowi - prezesowi firmy Glassmark sp. z o.o., Państwu Monice i Pawłowi Trygar - właścicielom firmy Mika Glass Sp. kom., Panu Janowi Kumorek ? prezesowi Piwniczanka Spółdzielnia Pracy, Panu Waldemarowi Wojnarowi - prezesowi zarządu firmy Vivaldi Meble Sp. z o.o., Panu Andrzejowi Galakowi - prezesowi zarządu firmy Cellfast. Dziękujemy również Panu Manuelowi Luiz Trillo za przygotowanie pięknych pucharów oraz licznych, szklanych suwenirów dla naszych zawodników.

Dziękujemy Panu Antoniemu Dębcowi - Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie za udostępnienie hali widowiskowo-sportowej dla biura i "centrum dowodzenia" zawodów oraz Panu Andrzejowi Cycakowi za wszechstronną pomoc podczas zawodów balonowych.

Dziękujemy Panu Danielowi Kwaciszewskiemu za od lat bezinteresowna pomoc i "bycie w kilku miejscach naraz".

Dziękujemy Panu Adrianowi Krzanowskiemu - właścicielowi krośnieńskiego portalu internetowego www.krosno24.pl za transmisję w Internecie zawodów i umożliwienie jeszcze szerszej publiczności przeżywania rywalizacji balonowej. Słowa uznania dla wszystkich reporterów ww. portalu.

Dziękujemy wszystkim innym mediom - telewizyjnym, internetowym, radiowym, którzy zdawali relację z zawodów - portalowi www.krosno112.pl, portalowi www.terazkrosno.pl

Słowa uznania dla sztabu - Zygmunta Jerzyka - Dyrektora organizacyjnego, Grażyny Więcek - Dyrektora koordynującego, Deividasa Pinkeviciusa - Dyrektora sportowego i jego zastępcy Ihora Lobashova, który zdalnie wspierał cały sztab. Wielkie podziękowania dla Pana Witolda Walawskiego - Inspektora ds. bezpieczeństwa, który czuwał nad załogami, dla Pana Krzysztofa Borkowskiego - Debriefiera/Scorera, dla liderów zespołów pomiarowych - Andrzeja Białkowskiego, Ryszarda Kurowskiego, Janka Gruszeckiego i Natalii Hołowińskiej. Wielkie podziękowania dla gazmajstra zawodów Pana Grzegorza Hendzla. Wiceprezesów Fundacji Otwartych Serc - Wiktorowi Więcek (kierownik organizacyjny), Jakubowi Mika (kierownik biura sportowego), Grzegorzowi Matejczuk ? biuro sportowe. Uznanie dla pozostałej załogi biura sportowego - Anny Świętnickiej, Marty Surmy, Małgorzaty Janochy, Ewy Trybus, Marty Grodeckiej, Rolanda Janochy, Piotra Surmy. W trakcie zawodów sztab pracował niemal 24 godziny na dobę.

Piloci i ich załogi miały serwowane śniadania i pyszne, ciepłe posiłki.

Dziękujemy niezawodnym uczniom Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie - Michna Wojciech, Paweł Dereniowski, Krzysztof Łobaza, Mikołaj Medwediuk, Karol Iwanicki, Wiktor Guzik, Krzysztof Kubacki, Jakub Blecharz, Michał Stasiowski, Jan Rajchel, Mikołaj Baran, Michał Drozd, Tomasz Charzewski, Maciej Lenik i Wiktor Czekaj - pod opieką Pana Michała Romanowskiego i Pana Krystiana Trybusa - wasza rola była niezwykle ważna.

Szersza relacja i zdjęcia na stronie www.gorskie-zawody-balonowe.pl