Wspomienie o Bogusi...  Opublikowano: 2012-01-16 21:30:40

Wspomnienie wydrukowane w miesięczniku Skrzydlata Polska (Nr 7/2004)

"Czy świat umrze trochę, kiedy ja umrę"
Halina Poświatowska

Bogusiu!

Nie mogę myśleć o Tobie w czasie przeszłym - dlatego używam czasu teraźniejszego. Nie mogę też myśleć o Tobie, jako o Kimś, kto odszedł na zawsze - dlatego odnoszę się do Ciebie ad personam - przecież istota ludzka to nie tylko cialo.

Wierzą Twoi przyjaciele z Krosna, wierzę i ja, że Twój Duch jest jeszcze z nami. Patrzy na nas zatroskanych i nie mogących znaleźć odpowiedzi na pytanie: czy możemy, czy jesteśmy zdolni kontynuować zaczęte przez Ciebie dzieła. Mówią, że nie ma ludzi niezastąpionych. To nieprawda - w Twoim przypadku to nieprawda.

Gdybyś mnie więc zapytała słowami dojmującego wiersza Haliny Poświatowskiej, to odpowiedziałbym Ci bez wahania - świat boleśnie zauważył Twoje odejście i świata ubyło - i ubyła go znaczna część. Dla Twoich przyjaciół ubyła ta lepsza i nie do zastąpienia część. Po tym, co w swoim krótkim życiu zrobilaś dla swoich przyjaciół, dla miejsca, w którym przyszło Ci żyć, możesz spokojnie za Horacym powtórzyć: "non omnis moriar".

Zostawilaś w naszych umysłach i sercach trwały ślad. Nade wszystko pozostawiłaś niezatarty ślad w swoich dziełach powstałych z Twoich życiowych pasji. Z żywiołu powietrza zrodzila się Twoja pasja latania i miłość do ludzi odurzonych powietrzem. Z żywiołu wody zrodziła się Twoja pasja żeglowania i miłość do ludzi opętanych bielą żagli.

Ale przecież Ty sama byłaś żywiolem osobliwym, żywiołem samym w sobie - z tego żywiołu wyrosła Twoja największa pasja - pasja życia. Chłonęłaś życie, jakbyś przeczuwała, że rola przechodnia na tym świecie przypadła Ci na krótko. Spalałaś się w tej pasji życia jak Ikar w słońcu. Twoje ikarowe loty zbyt wysokie, zbyt szaleńcze i podniebne na to, aby mogły się nie skończyć katastrofą dla Twojego zdrowia. Ale... o Ikarze ludzie pamiętają przecież od starożytności aż po dziś.

Także i nasza pamięć o Tobie będzie trwała.
Nie zapomnimy Bogusiu:
Twojego serca na dłoni
Twojej samarytańskiej miłości do człowieka w potrzebie
Twojego siewu przyjaznych uczuć, których byłaś katalizatorem
Twojej niezłomniej, głębokiej wiary - której nas niedowiarków uczyłaś swoim przykładem
Twojej dzielności w walce z nieuleczalną chorobą
Wreszcie tego, co zrobiłaś dla nas, Twoich przyjaciół z Krosna
i tego co zrobiłaś dla Krosna.

Nie jest ważne, ile lat się żyje, ważne jak się żyje i  jakie się ślady po sobie zostawia. Gdy więc na majowym krośnieńskim niebie zobaczę rozpięte kolorowe balony, to każdy z nich będzie dla mnie oznaczał część Twojej duszy. Tak ja, jak i Twoi przyjaciele wierzymy, że stoisz u wrót Raju. Wierzymy też, że to wcześniejsze Twoje powołanie łączy się z przemyślanym Bożym Planem. Zapewne Dobry Pan powołał Cię przed nami, abyś przygotowała nam jakiś przyjazny kącik w Raju.

Na pewno wyszukasz jakieś małe jeziorko, na którym można będzie postawić białe żagle i jakiś kawałek łąki, by można było wystartować rajskim aeroplanem, jakąś małą polanę, gdzie można będzie rozpalić ognisko i zaśpiewać szanty - i wystartujemy kolorowymi balonami nad zielonymi pastwiskami i nie będzie nam brakować niczego. Wiemy, że załatwisz to na pewno u Najwyższego Sponsora - a jak będzie potrzeba, to się z Nim o to nawet wykłócisz.

Jeśli więc zasłużymy, jak Ty swoim życiem i zastukamy kiedyś do bram Raju - zapewne powitasz nas na progu z tym samym spojrzeniem, utrwalonym na ostatniej fotografii ze ślubu Twojej Ani w Polańczyku. Twoje ciemnowilgotne oczy przepełnione jednocześnie szczęściem i łzą uwięzłą pod powieką przyćmią blask skrzydeł aniołów... i dokończymy przerwaną rozmowę i zatańczymy niedokończone tango."

Adam Kolendowski, Krosno